טיול אופנועים הוא אחת האופציות המהנות ביותר של טיולים. אם מדובר בטיולים דרך הכבישים הראשיים אפשר לבצע אותם באמצעות האופנוע הרגיל של כל אחד שמתאים גם לטיולים בשבילי העפר. אך אם הכוונה היא להיכנס לשטח וליהנות מיופיו של הנגב בשטחים החוליים העצומים שלו, כדאי להגיע עם אופנוע שטח ייעודי.

 

טיול עם האופנוע בנגב

בשטחים העצומים של הנגב אפשר לבלות ימים ולילות ולהגיע למקומות מיוחדים שלחלקם יש סיפורים היסטוריים מרתקים כמו אלו הקרובים לגבול מצריים והתקיימו בהם קרבות במלחמת העצמאות, או רכיבה למקומות נופש קסומים באמצע המדבר כמו פארק אשכול, הקיבוצים ויישובי עוטף עזה.

 

טיולי שטח בנגב

כדי להגיע עם אופנועי השטח לדרום, מניחים אותם בתוך נגרר של הרכב ונוסעים עד לנקודה שממנה רוצים להתחיל את הטיול. חשוב להביא את כל הציוד הדרוש לצורך רכיבה בטוחה כמו קסדה לאופנוע, מגיני ברכיים, מגפיים אטומים וכל אביזר אחר שנחוץ לרכיבה בטוחה בשטח.

מרחבי הנגב הם ענקיים ולכן חשוב להביא מפות טופוגרפיות, אמצעי ניווט ולפחות שאחד מבין החבורה של הרוכבים מכיר את השטח מטיולים קודמים או מתרגילי הניווט בצבא.

קובעים מראש אילו מסלולים מעוניינים לבצע ונצמדים לתוכנית זו כדי לא ללכת לאיבוד. כל הטיולים מתקיימים לאור היום ובשעות הלילה ישנים באחד מחניוני הלילה המורשים.

 

הסביבה הגיאוגרפית של מכתש רמון

מתחילים באחד מהמקומות היפים ביותר בישראל מכתש רמון בזריחה, ממשיכים ברכיבה איטית להר גוונים ולמפגש של נחל עודד עם נחל ערוד. אי אפשר שלא לעצור וליהנות מהטבע במלוא יופיו שכולל שפע של עצי שיטה, שיחי רותם ומבחר גדול של צמחייה, אף על פי שמדובר בנגב שכבר אינו צחיח.

מסלול נוסף בסביבה זו הוא על גשר הרכבת מעל הערוץ של נחל צין לכיוון נחל זרחן, רוכבים בדרך שמלאה באבני חצץ וחול עד מעבר המים של נחל חווה ומגיעים למנוחה בבקעה הגדולה של נחל שרף.

על אף הקושי, אופנועי השטח גומעים את כל המרחקים הללו בפרקי זמן קצרים והחבורה נהנית מכל מפגש עם איתני הטבע השונים, שמתחברים בתוך מרחבי החול אין סופיים.

 

מדרשת שדה בוקר

בסמוך למדרשת שדה בוקר אפשר ליהנות ממסלול אופנועי שטח מאתגר אשר כולל ביקור בעין עקב, שכשוך בבריכה הטבעית שמגיעים אליה מים קרים וצלולים מהמפל. כך נהנים מנווה מדבר באמצע שום מקום עד שמחליטים לחזור לשדה בוקר וליהנות מביקור מסקרן בצריף של פולה ודוד בן גוריון.

 

טיולים מרתקים בשטחי הנגב

המרחבים הפתוחים מדרבנים את הרוכבים לצאת לעיתים תכופות לדרום אך בכל פעם להתמקד באזור אחר. פעם בנחל רמון הסמוך למצפה רמון ולציר הנפט ופעם אחרת לכיוון עין יהב בנתיב שחיבר בין עזה לבין העיר יוצאת הדופן פטרה והסלע האדום בירדן.