בעשור האחרון חלה עלייה משמעותית במספר האנשים שבוחרים לרכוש רכב בליסינג פרטי. בעקבות שינוי שחל במיסוי רכבי ליסינג, מספר העובדים שבחרו לקחת רכב ממקום עבודתם ירד, ויחד עם זאת תחום הליסינג התפעולי הלך והצטמק. לאחר השינויים שחלו, חברות הליסינג חיפשו תחומי פעילות אחרים שיוכלו לפצות על ההפחתה בפעילות הליסינג התפעולי, מה שהוביל לגדילת שוק הליסינג הפרטי.

 

רכישת רכב בליסינג פרטי

בתור לקוח פרטי, חברות הליסינג למעשה מתחרות על הבחירה שלך ביניהן לבין יבואני הרכב, במטרה שתרכוש רכב חדש בליסינג פרטי. בעקבות השינויים שחלו נוצר מצב שבו יבואניות הרכב החלו להציע מגוון תכניות מימון נוחות יותר מבעבר, כאשר בפועל נדרש סכום התחלתי נמוך ברכישת רכב חדש מהניילונים. המצב הזה הוביל לגידול מסיבי במכירות כלי הרכב החדשים בישראל, כתוצאה מהאופן הפשוט יחסית שבו ניתן לרכוש רכב חדש כעת.

האם יצא לכם לצפות לאחרונה בפרסומת לכלי רכב חדש בישראל? תוכלו לשים לב שאפילו ברמת הפרסומת, המצב מתחיל להזכיר את שוק הרכב האמריקאי, שבו מובלט נושא התשלום החודשי על הרכב במקום המחיר המלא. המטרה היא להשפיע על התפיסה של רכישת רכב חדש ולגרום לזה להיראות קל ופשוט יותר מבחינה פיננסית, כאשר מדובר בליסינג פרטי. לצד זאת, זה דורש מכם בתור לקוחות להתעמק היטב בפרטי הרכישה, כדי לזהות את העסקאות הכי משתלמות.

חשוב לשים לב להבדלים בכל שלבי העסקה – החל מהתשלום הראשוני, לסכום החודשי שאותו תצטרכו לשלם, עלות הרכב הכוללת ועוד.

 

מסלולי רכישת רכב חדש

כאשר תקבלו החלטה לרכוש את כלי הרכב החדש שלכם במסלול ליסינג פרטי, תעמודנה בפניכם מספר אפשרויות. הנחת המוצא היא שאין לכם את היכולת לשלם את מלוא סכום הקנייה של הרכב, לכן תצטרכו להיעזר בתכנית מימון על מנת להשלים את הסכום הדרוש.

רוב יבואני הרכב מציעים כיום מסלולי מימון שונים לרכישת כלי רכב חדשים. ההלוואה עצמה בדרך כלל לא מגיעה מהיבואן, אלא באמצעות חברה חיצונית שעשויה להיות בנק, או חברת מימון כלשהי. העסקה עצמה נסגרת בסוכנות הרכב ואת כל הפינות והקצוות המשוחררים סוגרים במקום אחד, על מנת להימנע מתיזוז. תנאי העסקה, מספר התשלומים שמתאפשר והריבית משתנים בין נותני השירות השונים.

מסלול מימון נוסף הוא כאמור מימון בנקאי, שאומר שהבנקים מעניקים הלוואות לרכישת כלי רכב חדש בתנאים שנחשבים לנוחים יחסית, בגלל שהם מזהים את עסקאות הרכב כתחום בטוח יחסית. הערבות היא למעשה הרכב עצמו, שמשועבד לבנק שנותן את ההלוואה. הבנקים השונים מאפשרים גובה הלוואות שונה שאותן הם מוכנים לאפשר, לכן כדאי לבצע גם במקרה הזה סקר שוק לפני שסוגרים עסקה כלשהי.

חברות הליסינג משתמשות בכלים שעומדים לרשותן על מנת להתחרות ביבואנים בתחום מכירת הרכבים החדשים לשוק הצרכן הפרטי. בתור הצרכן שרוכש רכב בליסינג פרטי, היתרונות יבואו לידי ביטוי במגוון גדול של אפשרויות פריסת תשלומים שונות, מחירים נוחים וניהול כל מרכיבי העסקה במקום אחד.